Komik i długoletni głos właściciela sklepu spożywczego wcielający się w rolę Apu w „Simpsonach”, Hank Azarii, postanowił odejść z kultowej produkcji. Jakie są powody jego decyzji?
Indyjskie społeczeństwo oburzone sposobem przedstawienia Apu w kreskówce „Simpsonowie”
Krytyka przedstawienia w stereotypowy sposób indyjskiej postawi w kultowej produkcji „Simpsonowie” pojawiła się już w filmie dokumentalnym z 2017 „The Problem with Apu”. Znalazło się tam wiele wywiadów z ludźmi z Indii i pochodzenia azjatyckiego, którzy podzielili się tym, jak byli zastraszani lub wyśmiewani przez innych, ze względu na specyficzne przedstawienie indyjskiego właściciela sklepu w „Simpsonach”.
Szczególnie indyjskim widzom nie podobał się skandalicznie przesadny akcent, jakim posługiwał się Azaria wcielając się w postać Apu. Wiele scen, zdaniem widzów miało podłoże rasistowskie i mające na celu obrażenie całej społeczności.
Azaria sam postanowił odejść z produkcji, co nie spotkało się z dużym oporem twórców.
Czy producenci „Simpsonów” wykazali się satyrycznym humorem czy kompletną arogancją?
Dla niektórych reakcja produkcji na oburzenie widzów była dowodem arogancji, a także lenistwa. Matt Groening postanowił wykorzystać medialne zamieszanie do jeszcze większego podsycenia historii. W jednym z odcinków poniekąd potwierdził, że roszczenia o rasizm systemowy w postaci Apu nie są wyssane z palca, ale nie zamierza z tym nic robić, bo to po prostu się ogląda.
„Simpsonowie” choć są kultową produkcją, coraz częściej napotykają się na krytykę. Wielu uważa, że nowym odcinkom daleko do dawnej jakości, a humor tam przedstawiany jest raczej męczący i mocno przestarzały.
Czy to początek końca wielkiej produkcji?