Każdy fan anime, wyszukujący informacji na temat ulubionej serii, prędzej czy później spotka na swojej ścieżce AMV. Z czym „to się je” i czy w ogóle warto zainteresować się tematem?
Anime Music Video – skąd się wzięło?
Jeśli wierzyć Wikipedii, pierwsze AMV– zainspirowane serią Uchuu Senkan Yamato (Space Battleship Yamato, 1974) i muzyką Beatlesów – powstało w 1982 roku a jego twórcą był Jim Kaposztas. Anime Music Video jest krótkim teledyskiem, edytowanym w całości przez amatora a składającym się ze scen pojedynczej serii lub grupy wybranych, japońskich animacji. Popularne „amv-ki” to konstrukt typowo fanowski, który nabrał popularności wraz z rozwojem serwisów YouTube i Vimeo.
Za tło muzyczne AMV mogą służyć zarówno popularne piosenki dowolnego gatunku, jak i elementy oryginalnego soundtracku animacji. W przypadku amv o charakterze parodystycznym, bohaterom podkłada się często popularne kwestie z filmów, zachodnich kreskówek lub piosenek pop. Poniżej miks scen z serii Samurai Champloo i kultowego „dzieła” Tenacious D:
Anime AMV – amatorszczyzna czy artyzm?
Poziom fanowskich animacji jest bardzo zróżnicowany – od animacji typowo amatorskich aż do prawdziwych perełek, wykonywanych przez pasjonatów. Wykonawcy, należący do drugiej grupy, potrafią wykorzystać w swej pracy bardziej zaawansowane techniki edycji (np. rendering) i łączyć wybrane sceny anime z elementami w pełni autorskich animacji:
Wyższym poziomem kreatywności cechują się także animacje wykonywane w edytorskich duetach (ang. amv collab) lub w większych zespołach. Drugi typ animacji to tzw. amv MEP (ang. Multi Editor Project) – będący efektem pracy grupowej, najczęściej przy wsparciu fanów. Zdarza się, że o końcowym efekcie i zawartości tematycznego MEP-a decydują widzowie np. wybierając bohaterów ostatecznej wersji animacji. Poniżej przykład amv, w którym umieszczono bohaterów kilkudziesięciu popularnych serii (multi-anime amv):
Konkursy AMV i prezentacje
Prezentacje fanowskich animacji są częstym elementem harmonogramu konwentów, związanych z tematyką mangi, anime i kultury japońskiej (tu chociażby poznański Japonicon). Warto też zainteresować się festiwalami fantastyki i konkursami typu cosplay – zdarza się, że pokazy i konkursy AMV są organizowane na wyraźną prośbę uczestników spotkania.
Od wielu lat organizuje się też duże, międzynarodowe konkursy amv (imprezy oddzielne lub połączone z konwentami), będące prawdziwym świętem fanów animacji. Do najciekawszych imprez tego typu zalicza się m.in.: Anime Expo AMV Competition (Los Angeles Anime Convention), Japan Expo AMV Contest, Anime Boston AMV Contest.
AMV – nagrody i nagrodzeni
Sprawdźmy, jakie typy animacji uzyskały w ostatnim czasie uznanie widzów i jury wybranych konkursów:
- Anime Boston 2018 – Najlepsza seria
https://www.youtube.com/watch?v=tZs8h_GahGA
- Japan Expo 2018 – Najlepsze AMV
- Japan Expo 2017 – Nagroda widowni
Top 5 najciekawszych AMV i ich twórców – wybór subiektywny
Gdzie znaleźć najciekawsze amv w sieci? Popularność amatorskich animacji, przeliczana zazwyczaj w ilości wyświetleń filmu, to kwestia (niestety) bardzo subiektywna. Nietrudno zauważyć, że oryginalne animacje, wymagające ogromnej ilości czasu i pracy, giną w zestawieniu z popularnymi MEP-ami czy filmami z romantycznymi pairingami (pary bohaterów) w roli głównej. Zainteresowanym tematem polecam śledzenie kanałów zdolnych edytorów (przykłady poniżej) lub oddawanie głosu na wybranych twórców, biorących regularny udział w międzynarodowych konkursach.
- Bestamvsofalltime/qwaqa – PaperHeart
- Nostro – Pure Thrust
- Bestamvsofalltime/Vlad G Pohnert – Once Upon a Time in Russia
- Stickygaiden – I’m so classy
- Gorz – Fracture
*
Jestem ciekawa Waszych opinii na temat popularnych AMV-ek. Co sądzicie o tym typie twórczości – kreatywne zajęcie dla zdolnych, czy raczej strata czasu?