Od paru tygodni Nickelodeon publikuje na swoim kanale animowane shorty, które – być może – zamienią się kiedyś w pełne, kreskówkowe serie. Postanowiłem obejrzeć i ocenić każdy z dotychczas opublikowanych.
Czy znajdziemy spośród nich godnych kandydatów na kreskówki “pełną gębą”. Jak najbardziej! Sprawdźcie co mi się podobało, a co wolałbym wymazać z pamięci.
UWAGA! – lista aktualizowana!
Nickelodeon nie skończył jeszcze publikować swoich shortów, więc będę dodawać tutaj też kolejny pozycje.
GRUPA 1 – Zróbcie z tego pełną serię!
Planet Panic
Opis: Poznajcie “Planet Panic” wielkie miasto pełne potworów i bohaterów. Wśród nich – nasi bohaterowie: Pibbles młody adept oraz jego partner i mentor Zeus, doświadczony wojownik o lepszą sprawę, pół-człowiek, pół maszyna.
Pierwszy z opublikowanych shortów i…chyba mój faworyt! Sam pomysł miasta pełnego superbohaterów nie jest nowy, ale wykonanie strasznie kojarzy mi się z komiksem Alana Moore’a “Top 10” – oczywiście, w złagodzonej, kreskówkowej wersji. “Planet Panic” kipi od pomysłów, jest świetnie animowany i mógłby mieć potencjał na całkiem angażującą “cartoon police story”. Nickelodeon – nie zepsujcie tego!
The Girl from Dinosaur Island
Opis: Wojowniczka Xotchi oraz jej mniej odważny kumpel, dinozaur Chuuk muszą odbić wspólnego przyjaciela z ręki dziwacznych wrogów.
Fiu, fiu – to byłby świetne materiał na dłuższe show z własną, rozbudowaną mitologią. Już w trakcie tego krótkiego video pojawia się parę intrygujących elementów. Dlaczego obok siebie egzystuję jednocześnie świat prymitywny i goście laserami? Kim są porywacze? Jak jest tajemnica wyspy dinozaurów?
Te i wiele więcej pytań można próbować sobie zadać w trakcie seansu. Ale nie tylko tym może pochwalić się ten short. To także świetny przykład udanego humoru sytuacyjnego, dobrze rozplanowanej akcji i przyjemnej dla oka animacji. Oglądałbym!
Best Baddies
Opis: Trzy wiedźmy planują w jaki sposób zamienić nudne miasteczko w miejsce idealny do zabawy. Przyda się do tego odrobina czarnej magii. ;)
Oj, tutaj ma dylemat. Ciekawy pomysł, świetne wykonanie i złośliwy, niepoprawny humor. Tego ostatniego trochę brakuje we współczesnych kreskówkach, więc z miłą chęcią zobaczyłbym go więcej. Jednocześnie wydaje mi się, że gdyby Nickelodeon zrobił z tego pełną serię to pewnie stonowałby niektóre dowcipy czy rozwiązania.
Podsumowując – pełnej serii mówię zdecydowanie “TAK”, ale chyba nie w Nickelodeon.
GRUPA 2 – stwierdzono potencjał
Cupcakery of Doom
Opis: Patches i Cheesebert to dwójka kompanów, którzy chcą przejąć władzę na światem przy pomocy…słodkich babeczek!
Początek tej kreskówki od razu kupił mnie dwójką fajnych bohaterów – z tymi opaskami na oczach przypominają nieco Danger Mouse. To lubię! Poza tym jest to całkiem udana próba odwrócenia stereotypów, które przylgnęły do kreskówkowych złoczyńców. Zdobywanie świata za pomocą miłości i słodkości? Proszę o więcej!
My Friend Pancake
Opis: Hazel oraz jej bojaźliwy, ogromny kot Pancake, próbują zakumplować się z wielkim kurczakiem.
Nie ma tu zbyt wiele fabuły, ale jest fajny, pokręcony klimat, któremu z chęcią przyjrzałbym się bliżej. Plus – świetny soundtrack i bardzo przyjemny humor.
Harpy Gee
Opis: Harpy oraz jej magiczny kot Pumpkin odpoczywają na łonie natury, gdy nagle dochodzi do kłótni zamieszkujących las potworów. Ktoś musi ich powstrzymać!
Harpy Gee wydawało mi się nieco zbyt standardowe, ale nie mogę odmówić temu shorcikowi sprawności w opowiadaniu. Wyszła z tego przyjemna historyjka z ciekawymi bohaterami i przyjemną kreską trochę w stylu DreamWorks (coś ala Voltron)
GRUPA 3 – całkiem w porządku
Ice Station Zedonk
Opis: Stevo i Bigbog spędzają spokojny dzień na łowieniu ryb, który nagle zostaje przerwany przez lokalną imprezkę.
Hmm… Chowder+Gumball+Spongebob – takie mniej więcej skojarzenia miałem po obejrzeniu tej animacji. Zakręcone postaci, dziwaczny humor i mieszanie różnorakich stylów. To mógłby być naturalny rywal dla “Niesamowitego świata Gumballa” od Cartoon Network.
Dog & Squirrel
Opis: Pies to proste stworzenie, które lubi jeść i bawić się z ludźmi. Wiewiórka jest neurotyczna i ma obsesję na punkcie nasion. Co stanie się, kiedy się spotkają?
Przyjemni bohaterowie i przyjazny klimat – nie ma tu nic, co wybijało by tę kreskówkę z wielu innych, ale też nic takiego za, co trzeba by ganić twórców. Ot, standardzik.
Someone Needs to Stop Aunt Phyllis
Opis: Penny spędza wakacje z swoją dziwaczną babcią Phyllis. Choć “dziwaczna” to chyba za słabe słowo…
Od razu ustalmy, że short ten nie ma kompletnie potencjału na pełną serię, ale… mogłoby z tego być ciekawa miniseria drobnych skeczy. Babcia Phyllis to kompletne przeciwieństwo typowe miłej staruszki – jest owłosiona, brudna i zachowuje się gorzej niż niektóre zwierzęta. Trochę to głupie, ale całkiem zabawne miejscami.
GRUPA 4 – nic szczególnego
The Myth of Robo Wonder Kid
Opis: Robo Wonder Kid oraz jego mitologiczni przyjaciele muszą zmierzyć się z błotnym trollem.
Pełno tu dziwacznych postaci, ale… ogląda się to strasznie standardowo. Miałem wrażenie, że gdzieś już wszystkie pomysły widziałem. Nie pomaga też ładna, ale dość typowa kreska. Przeciętniak.
Lazybones
Opis: Magiczny szkielet pomaga dwójce przyjaciół – Lil Gil oraz Skid Kid – tchnąć życie w grę video.
Nic szczególnego poza tym, że dwójka głównych bohaterów kojarzyła mi się z nieco z grą Undertale. Przypadek? Być może, ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że jednak autor grał wcześniej w tę pozycję. ;) Poza tym to nie bardzo jest o czym podyskutować.
Ramblers
Opis: Odważny skaut ląduje awaryjnie na Planecie Śmieci, aby odnaleźć cenny kwiat i zdobyć kolejną odznakę.
Kilka udanych pomysłów, przyzwoita animacja – to jednak za mało, żeby wyjść ponad kreskówkowy standard. Zobaczyłem i zapomniałem.
GRUPA 5 – oj, słabo wyszło
Gumwad Island
Opis: Oystermaid i jej antropomorficzny przyjaciel Arbuz odkrywają tajemnice ukrytej biblioteki Gumwad Island.
Brzydka kreska, średnia animacja i sporo głupawych dowcipów. Kompletnie nie podszedł mi ten short. Zdecydowanie najsłabszy z dotychczas opublikowanych.